Artykuł Pielęgnacja włosów. Czy oby nie popełniasz tych błędów? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Pielęgnacja włosów. Dla większości z nas troska o włosy sprowadza się do stosowania odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Szampon, maska czy odżywka – to powinno wystarczyć do utrzymania zdrowych, mocnych włosów w doskonałej kondycji. Z czego zatem wynika fakt, że pomimo stosowania kosmetyków wysokiej jakości stan naszych włosów stale się pogarsza? Może to być efektem popełniania częstych błędów w pielęgnacji, dotyczących chociażby stosowania źle dobranych kosmetyków, a także przeprowadzonego w niewłaściwy sposób mycia włosów bądź ich suszenia i modelowania. Jak ich uniknąć?
Najważniejszym sposobem na utrzymanie świeżego i pięknego wyglądu włosów jest ich regularne mycie. Okazuje się jednak, że ta prosta czynność może przysporzyć sporo problemów. Jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest częstotliwość mycia – czy należy robić to codziennie? A może – nawet pomimo przetłuszczania się skóry głowy – należy ograniczyć tą czynność do minimum? Odpowiedź jest jedna – należy myć włosy tak często, jak nasze włosy tego potrzebują. Każdy z nas powinien ustalić własny rytuał pielęgnacyjny. Podczas pielęgnacji włosów nie należy dopuszczać do nadmiernego przetłuszczania włosów – nie tylko dlatego, że wygląda to nieestetycznie. Przetłuszczanie włosów i skóry głowy sprzyja ponadto gromadzeniu sebum i łoju na skórze głowy, co prowadzi do zatykania porów oraz może generować nadmierne wypadanie skóry głowy.
A jak powinno przebiegać prawidłowe mycie skóry głowy? Użyć należy ciepłej, ale nie gorącej wody, a także niewielkiej ilości szamponu. Włosy należy myć delikatnie, nie pocierając ich i nie szarpiąc. Końcowym etapem jest dokładne spłukanie włosów, a następnie delikatne osuszenie ich ręcznikiem. Tak wygląda prawidłowa pielęgnacja włosów.
Szampon należy dobrać do stanu skóry głowy. Szampon nie może podrażniać, zalegać, powodować świądu i zaczerwienienia. Powinno się dopasować szampon do kondycji skory głowy tzn. Jeśli jest sucha to nawilżający jeśli jest przetłuszczająca się to przeciwłojotokowy itp. Prawidłowo dobrany szampon zapewni odpowiednie procesy keratynizacji skórno-naskórkowej, umiarkowaną pracę gruczołów łojowych i potowych oraz właściwy płaszcz hydrolipidowy. Co w efekcie da piękny wygląd włosów.
Podobnie jak szampon, tak i odżywka powinna być dopasowana do potrzeb włosów. Ponadto podczas pielęgnacji włosów należy zawsze pamiętać o tym, aby nakładać odżywki od wysokości ucha – aplikowanie ich na skórę głowy może prowadzić do jej podrażnienia, przeciążenia i przetłuszczenia. Może pojawić się świąd skóry głowy i łupież. Natomiast na skalp można nakładać specjalnie przeznaczone do tego celu maski, które mają na celu wzmocnienie mieszków włosowych i ograniczenie nadmiernego wypadania włosów.
Kolejnym błędem popełnianym podczas stosowania odżywek jest nadużywanie odżywek proteinowych. Tego typu kosmetyki do włosów, zawierające sporo keratyny, kolagenu, protein zbożowych czy mlecznych mogą pogarszać stan włosów. Jeśli są bowiem używane długotrwale, mogą generować przesuszenie i puszenie się włosów, ich nadmierną łamliwość oraz sztywność. Takie niepożądane objawy wynikają z tego, iż proteiny dostarczone w kosmetykach nadbudowują się na łusce włosa. Jak temu zaradzić? Ograniczyć stosowanie odżywek z proteinami, zaś w razie ich zastosowania – zakończyć taką pielęgnację aplikacją odzywki emolientowej. Przywróci ona włosom pożądaną miękkość i elastyczność.
Jeśli tylko jest taka możliwość, należy unikać oddziaływania na włosy wysoką temperaturą. Tym bardziej nie należy stylizować mokrych włosów – prostować ich lub kręcić. Jeśli konieczne jest suszenie włosów suszarką – dobrze jest nie stosować zbyt wysokiej temperatury oraz stosować kosmetyki termoochronne. Włosy należy suszyć kierując strumień powietrza w jednym kierunku, od nasady włosa ku jego końcom – zgodnie z kierunkiem układania się łusek włosa. Da to efekt błyszczących, gładkich i łatwych do rozczesania włosów. Suszarkę należy ponadto trzymać jak najdalej od głowy. Tak wygląda prawidłowa pielęgnacja włosów.
Artykuł Pielęgnacja włosów. Czy oby nie popełniasz tych błędów? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Artykuł Co na wypadanie włosów? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Wypadanie włosów to coraz bardziej powszechny problem. Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, każdy przypadek należy zatem zdiagnozować indywidualnie – i w taki sam sposób należy podejść do leczenia łysienia. Nie ma zatem uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „co na wypadanie włosów”. Na pewno pomocna może okazać się właściwa pielęgnacja, ale nie należy także zapominać o wzmocnieniu włosów od wewnątrz. Ważne są także odpowiednie nawyki na co dzień – unikanie działania wysokiej temperatury na włosy, masaże skóry głowy, odpowiednia ilość snu, regularny sport czy właściwa dieta. Coraz więcej osób decyduje się także na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które mają za zadanie odżywić skórę głowy i wzmocnić mieszki włosowe. Która z tych metod okaże się najbardziej skuteczna?
Pierwszą metodą na wzmocnienie włosów, której próbuje niemal każda osoba dotknięta nadmiernym wypadaniem włosów, są domowej roboty kosmetyki. Takie naturalne formuły pielęgnacyjne bazujące na olejach, ziołach czy olejkach eterycznych mogą poprawić krążenie skóry głowy, odżywić i dotlenić mieszki włosowe – a to przełoży się na wzmocnienie włosów i ograniczenie ich wypadania. Na jakie naturalne składniki warto zwrócić szczególną uwagę?
Co na wypadanie włosów można stosować od wewnątrz? Wiele osób sięga po napary ziołowe – skrzyp polny, pokrzywę, miłorząb japoński, żeń – szeń czy wierzbownicę drobnokwiatową. Poza naparami można zażywać suplementy ziołowe wzmacniające włosy, zawierające ekstrakty roślinne, witaminy i minerały.
Omawiając, co na wypadanie włosów można zastosować w domowym zaciszu, nie sposób pominąć kwestii diety. Wypadającym włosom potrzebne są duże ilości określonych minerałów i witamin. Te najważniejsze to: magnez, krzem, wapń, żelazo, siarka, cynk, selen, witamina D, A, E, C i witaminy z grupy B. Pamiętaj także o dostarczaniu sporych ilości antyutleniaczy o działaniu przeciwzapalnym, a także aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wymienione składniki odżywcze ograniczą wypadanie włosów oraz dodadzą włosom gęstości i blasku. W Twojej diecie nie może zatem zabraknąć:
Osoby dotknięte problemem wypadania włosów często sięgają po specjalistyczne kosmetyki. Zakupione w aptece kosmetyki do włosów mają mieć przewagę nad zwykłymi szamponami drogeryjnymi. Producenci tego typu preparatów deklarują wysoką zawartość składników odżywczych i stymulujących porost włosa. Takie skoncentrowane formuły dermokosmetyków do włosów są uznawane za skuteczniejszą formę pielęgnacji włosów – jednak wielu pacjentów dotkniętych łysieniem deklaruje, że to nie wystarcza. Jeśli osłabienie włosów wynika z niedociągnięć dietetycznych czy błędów pielęgnacyjnych – modyfikacja diety, domowe środki pielęgnacyjne czy suplementy witaminowo – mineralne mogą poprawić kondycję włosów. Jeśli jednak przyczyny wypadania włosów są bardziej zaawansowane – potrzebna jest specjalistyczna terapia trychologiczna.
Zaburzenia hormonalne, przewlekły stan zapalny, choroby przewlekłe – prowadzą do utraty włosów na drodze wielu mechanizmów, zatem terapia nadmiernie wypadających włosów musi oddziaływać na nie wszystkie. Takie możliwości daje specjalistyczna kuracja Mediceuticals. Konieczna jest poprawa ukrwienia włosów, co zwiększa dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Daje to możliwość odrastania włosów. Doskonałe efekty daje także zminimalizowanie wpływu DHT na włosy. DHT to aktywna pochodna testosteronu, odpowiedzialna za większość przypadków łysienia. Zastosowanie unikatowych kompleksów hamujących konwersję testosteronu do DHT oddziałuje zatem na główną przyczynę łysienia, ograniczając niekorzystne zmiany na skórze głowy. Zaś zaawansowane odżywienie mieszków włosowych stymulantami wzrostu pozwala na wydłużenie fazy anagenu włosa, co przekłada się bezpośrednio na szybszy wzrost i lepsze zakorzenienie włosa.
Zastosowanie takiej specjalistycznej kuracji przeciwko wypadaniu włosów to bardzo skuteczny – i możliwy do zrealizowania w domowym zaciszu – sposób na pobudzenie porostu włosów. Przetestowana klinicznie formuła zapewnia bezpieczne i skuteczne wspomaganie terapii łysienia i pozwala na powrót do dawnej pięknej i gęstej fryzury.
Artykuł Co na wypadanie włosów? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Artykuł Najczęstsze przyczyny wypadania włosów pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>
Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez stresu. Nie da się wyeliminować stresu, można jedynie ograniczać negatywne skutki jego działania na organizm. Zarówno chroniczny stres, towarzyszący nam przez dłuższy czas, jak i nagłe, gwałtowne przeżycia mogą przyczynić się do przerzedzenia włosów, a nawet całkowitej ich utraty. Nie są jednoznacznie poznane przyczyny takiego stanu rzeczy, z pewnością wpływ stresu na włosy ma dość złożony charakter.
Stresowi towarzyszy często nieregularne odżywianie – tracimy apetyt lub wprost przeciwnie – jemy wszystko, co wpadnie nam pod rękę. Możemy zatem nie dostarczać wszystkich ważnych dla włosów składników odżywczych. Ponadto stres zaburza gospodarkę hormonalną, nasila procesy zapalne oraz może pogłębiać niektóre schorzenia, wpływające na włosy, takie jak nadciśnienie czy choroby autoimmunologiczne. Ostatecznym efektem może być nadmierne wypadanie włosów o odwracalnym charakterze, które powinno ustąpić do zaprzestaniu działania czynnika wyzwalającego.
Wpływ diety na włosy jest bardzo szeroko omawiany, zwłaszcza w kontekście niedoborów witamin i minerałów, prowadzących do osłabienia włosów i pogorszenia ich kondycji. I rzeczywiście – niektóre składniki odżywcze stanowią materiał budulcowy dla włosa, co bezpośrednio wpływa na stan naszej fryzury. Ale to nie jedyny aspekt wpływu diety na włosa – równe ważne jest zrównoważenie produktów o działaniu prozapalnym i przeciwzapalnym. Te pierwsze nasilają stany zapalne w organizmie, co może aktywować choroby autoimmunologiczne oraz niekorzystne zmiany hormonalne. Produkty przeciwzapalne natomiast hamują te niekorzystne zjawiska.
Najbardziej rozpowszechnione w naszej diecie produkty prozapalne to m. in cukier oraz tłuszcze trans, których nie brakuje w przetworzonej żywności. Dobrze jest się ich wystrzegać. Jednocześnie należy dostarczać jak najwięcej produktów przeciwzapalnych, zwłaszcza:
Jedną z najczęstszych postaci utraty włosów jest łysienie androgenowe, związane z nadmierną przemianą testosteronu do DHT. Proces ten hamują skutecznie takie składniki diety jak kwas laurynowy znajdujący się w oleju kokosowym, kwas alfa – linolenowy zawarty w oleju lnianym czy kwas gamma – linolenowy występujący w oleju z wiesiołka.
Podsumowując – w trosce o swoje włosy zadbaj o zróżnicowaną dietę, w której nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, tłustych ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, olejów roślinnych, orzechów i nasion, a także strączków.
Zdecydowana większość kobiet w ciąży doświadcza zauważalnej poprawy w wyglądzie włosów. Wynika to z korzystnego wpływu estrogenów, których poziom w czasie ciąży znacznie się zwiększa. Jednak około miesiąca po porodzie dzieje się rzecz zupełnie odwrotna – dochodzi do osłabienia włosów, ich nadmiernego wypadania oraz przerzedzenia fryzury. Wynika to z kolejnych zmian hormonalnych – spada poziom estrogenów, wzrasta poziom prolaktyny. A przecież do tego dochodzi przemęczenie i stres, zbyt mała ilość snu oraz niedobory pokarmowe mogące towarzyszyć karmieniu piersią.
Hormonami o największym wpływie na włosy są hormony płciowe – żeńskie estrogeny wywierają korzystny wpływ na włosy, zaś męskie androgeny – wprost przeciwnie. Szczególnie niekorzystny wpływ na włosy ma DHT, czyli dihydrotestosteron, pochodna testosteronu. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn nadmiar męskich hormonów płciowych objawia się nieestetycznymi zmianami fryzury.
U mężczyzn łysienie androgenowe najczęściej ma charakter dziedziczny i wynika z nadmiernej konwersji testosteronu do DHT. Związek ten powoduje kurczenie mieszków włosowych i ścieńczenie włosów, sprzyjając zarówno nadmiernemu wypadaniu włosów, jak i spowolnionemu wzrostowi włosa. Łysienie androgenowe u mężczyzn ma bardzo charakterystyczny wymiar – prowadzi do całkowitej utraty włosów z czubka i boków głowy, z pozostawieniem jedynie „wianuszka” włosów na obwodzie głowy.
Łysienie androgenowe u kobiet najczęściej towarzyszy bardziej złożonym problemom hormonalnym, takim jak zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga, choroby tarczycy czy menopauza. U pań nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a jedynie do przerzedzenia włosów na przodzie i środku głowy. Jednocześnie na ciele pojawić może się owłosienie typu męskiego (hirsutyzm), nierzadko pojawia się także trądzik.
Najważniejszym etapem cyklu życiowego włosa jest anagen, czyli faza intensywnego wzrostu włosa. Przedwczesne zakończenie anagenu prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, przy czym proces ten nie zachodzi stopniowo, a dość gwałtownie. Najczęściej łysienie anagenowe towarzyszy chemio – bądź radioterapii, rzadziej – nadciśnieniu, urazom psychicznym, działaniu promieniowania jonizującego czy chorobom autoimmunologicznym. W tym ostatnim przypadku mówimy o łysieniu plackowatym. Pomimo gwałtownego przebiegu, łysienie anagenowe nie ma stałego charakteru i najczęściej samoistnie ustępuje.
Artykuł Najczęstsze przyczyny wypadania włosów pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Artykuł Dlaczego włosy wypadają po ciąży? Wypadanie włosów po ciąży. pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Wypadanie włosów po ciąży. W ciąży organizm kobiety musi dostosować się do wielu zmian – hormonalnych i biochemicznych. Może to wpłynąć na samopoczucie i wygląd. Część tych zmian jest oczywiście korzystna – wiele kobiet chwali chociażby kondycję swoich włosów. W czasie ciąży są one gęstsze, mocniejsze i pełne blasku – a zbawienny wpływ na ich wygląd ma wysoki poziom estrogenów. Niestety – po porodzie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu włosów. Dlaczego tak się dzieje?
Nie od dziś wiadomo, że na stan naszego zdrowia i samopoczucia w dużej mierze wpływają hormony. A zmian hormonalnych w okresie ciąży i porodu nie brakuje. Początkowo w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów – a te żeńskie hormony płciowe świetnie wpływają na wygląd. Korzystne zmiany są szczególnie zauważalne w drugim i trzecim trymestrze ciąży – włosy stają się bujne, a skóra promienieje. Estrogeny powodują, że mieszki włosowe nie przechodzą w stan katagenu, czyli mówiąc najprościej – nie dochodzi do zahamowania ich wzrostu oraz wypadania. Po porodzie spada gwałtownie poziom estrogenów i takiej normalizacji poziomu żeńskich hormonów płciowych towarzyszy nadmierne wypadanie włosów. Wypadają zarówno te włosy, które powinny były wypaść w czasie dziewięciu miesięcy ciąży, jak i te wypadające aktualnie. Efekt? Możliwa jest nagła utrata od 30 do nawet 50% włosów, a fakt, iż w ciąży włosy były jeszcze bardziej bujne niż przed nią, dodatkowo potęguje negatywne wrażenie.
Kolejną przyczyną powodującą wypadanie włosów po ciąży jest wysokie stężenie prolaktyny, która działa na mieszki włosowe podobnie jak androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Ponadto kobiety, które przed ciążą cierpiały na łysienie androgenowe, mogą spodziewać się pogorszenia stanu włosów po porodzie. Zmiany hormonalne nie są jedyną przyczyną wypadania włosów po porodzie. Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Podobnie jest w okresie laktacji, czyli karmienia piersią. Pomimo urozmaiconej diety oraz suplementacji, może dojść do rozwoju niedoborów pokarmowych – i to także może odbić się niekorzystnie na kondycji włosów. Niedobory aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, magnezu, miedzi, krzemu czy witaminy D odbijają się niekorzystnie na wyglądzie włosów. Nie sposób pominąć także ogromną rolę stresu, nieregularnego trybu życia oraz braku snu, towarzyszących pierwszym tygodniom po porodzie. Wszystko to przyczynia się do osłabienia włosów, ich zwiększonej łamliwości oraz nadmiernego wypadania. Najczęściej proces wypadanie włosów po ciąży rozpoczyna się około 3 – 4 miesięcy po porodzie, zaś normalizuje się najczęściej po okresie roku, gdy dochodzi do powrotu poziomu hormonów do wartości fizjologicznych.
Wiele kobiet dotkniętych łysieniem poporodowym (wypadanie włosów po ciąży) spotyka się z mało praktyczną radą, aby po prostu przeczekać okresowe pogorszenie stanu włosów. Jeśli jednak przyjąć, że stan owłosienia zaczyna się poprawiać dopiero po roku po porodzie – kobietę czeka wiele miesięcy borykania się z nieestetycznym wyglądem fryzury. Można temu przecież zaradzić – nie zaszkodzi zadbać o dietę bogatą w kluczowe dla wyglądu włosów składniki odżywcze:
Dobrze jest ponadto sięgnąć po suplementy na włosy. Jeśli nadal karmisz piersią – skonsultuj stosowanie jakichkolwiek preparatów z lekarzem. A jakie suplementy będą najlepsze? Zwykłe preparaty witaminowo – mineralne mogą okazać się niewystarczające, gdyż problem nadmiernego wypadanie włosów po ciąży jest problemem złożonym – a zatem wymaga kompleksowej terapii. Najlepiej jest zatem oddziaływać na kilka aspektów wzmocnienia włosów:
Na rynku są dostępne preparaty na włosy o tak złożonym działaniu, które zapewniają kompleksowe wzmocnienie włosów na wypadanie włosów po ciiąży. Przykładem takiej zaawansowanej terapii jest Mediceuticals – dzięki starannie skomponowanemu składowi nie musisz łykać kilku suplementów jednocześnie. Opatentowane kompleksy odżywcze preparatów Mediceuticals wywierają korzystny wpływ na wiele aspektów metabolicznych włosa oraz gospodarkę hormonalną, zapewniając szybko zauważalną poprawę. Skuteczność preparatu oraz bezpieczeństwo jego stosowania potwierdzone są licznymi testami jakości oraz badaniami klinicznymi. Dzięki temu zyskujesz pewność, że do Twoich rąk nie trafia przypadkowy produkt wątpliwej jakości, a profesjonalny suplement działający na mieszki włosowe i przynoszący szybkie efekty suplementacji.
Jeśli nie chcesz biernie czekać, aż Twoje włosy wreszcie przestaną w nadmiarze wypadać po porodzie – możesz spróbować naturalnych kosmetyków, które przyrządzisz samodzielnie. Najskuteczniejsze naturalne formuły na wzmocnienie włosów to:
Oczywiście efektów takich naturalnych kuracji pielęgnujących nie zauważysz natychmiast. Jeśli jednak zastosujesz profesjonalną kurację trychologiczną w formie doskonałej jakości preparatu na wypadanie włosów po ciąży i uzupełnisz ją odpowiednio zbilansowaną dietą, pielęgnacją oraz unikaniem stresu – Twoje włosy powinny zostać wzmocnione i odżywione. Zatrzymaj wypadanie włosów po ciąży.
Artykuł Dlaczego włosy wypadają po ciąży? Wypadanie włosów po ciąży. pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Artykuł Trycholog. Kiedy udać się do trychologa? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>Trycholog. Oblicze medycyny zmienia się z dnia na dzień – a jednym ze znaków naszych czasów jest coraz większe zawężanie specjalizacji. Dzięki temu potrzebujący ma pewność, że trafia do specjalisty, który zapewni profesjonalną pomoc w danym schorzeniu. Tak właśnie pojawiła się stosunkowo nowa specjalizacja na pograniczu dermatologii i kosmetologii, jaką jest trychologia. W centrum zainteresowania trychologa znajduje się owłosiona skóra głowy oraz włosy.
Czym zajmuje się trycholog?Trycholog to specjalista zajmujący się schorzeniami skóry głowy i włosów, mianowicie w kręgu zainteresowania trychologa jest:
Do dyspozycji trychologa pozostaje wiele specjalistycznych narzędzi, które umożliwiają dokładną ocenę stanu skóry głowy. Najważniejsze z nich to:
Jedną z najczęstszych przypadłości dotyczących włosów jest ich nadmierne wypadanie. Kiedy zauważymy u siebie przerzedzenie fryzury – najczęściej udajemy się do apteki po suplement wzmacniający włosy, ewentualnie inwestujemy w lepszej jakości szampon wzmacniający włosy. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być jednak wiele- -może być zatem potrzebna kompleksowa kuracja wzmacniająca. Trycholog określi precyzyjnie przyczynę wypadania włosów i dopasuje odpowiednią terapię.
Każdą terapię nadmiernego wypadania włosów można oczywiście wspomóc specjalistycznymi preparatami trychologicznymi, które wpływają korzystnie na każdy aspekt osłabienia włosów. Warto szukać zatem preparatów które pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, dbając o dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Jedną z najczęstszych postaci utraty włosów jest łysienie androgenowe, zatem suplement trychologiczny powinien hamować konwersję testosteronu do DHT.
Dobrej jakości preparat pobudza ponadto wzrost włosa, dostarcza dużych ilości antyutleniaczy oraz witamin i minerałów. Cenionymi składnikami są ponadto ekstrakty roślinne stanowiące źródło enzymów czy fitoestrogenów. Wszystkie te warunki spełnia specjalistyczna kuracja trychologiczna Mediceuticals, dedykowana zarówno kobietom, jak i mężczyznom i wyróżnia się opatentowanym składem oraz doskonałą jakością potwierdzoną licznymi testami.
Trycholog dzięki zastosowaniu specjalistycznej diagnostyki oraz terapii trychologicznej– także tych zabiegowych – pomoże rozwiązać wszystkie problemy z włosami. Warto zatem postawić na profesjonalną opiekę trychologiczną, gdyż bardzo często samodzielne próby leczenia mogą w najlepszym razie nie przynieść żadnego efektu, a w najgorszym – znacząco pogorszyć stan skóry głowy i włosów. Trycholog rozpoczyna analizę stanu włosów od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, po czym przechodzi do ogólnego badania fizykalnego oraz specjalistycznego badania trychologicznego. W razie konieczności wykonywane są badania laboratoryjne, mikologiczne i mikrologiczne. Dzięki temu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie terapii oraz monitorowanie jej przebiegu. Lecząc jakiekolwiek schorzenie zdrowotne, polegasz najczęściej na opinii specjalisty – swoje włosy potraktuj tak samo i w razie jakichkolwiek problemów nie powierzaj ich przypadkowej osobie.
Artykuł Trycholog. Kiedy udać się do trychologa? pochodzi z serwisu Mediceuticals®.
]]>